Zmień swoje auto nie do poznania!


Każdy z nas marzył w swoich młodzieńczych latach o samochodzie szybkim, o oryginalnym wyglądzie, który wyróżniałby się w tłumie innych aut na ulicach. Takie marzenia wielu z nas udało się zrealizować. Niektórzy zakupili sobie takie właśnie gotowe, wcześniej przerobione samochody, inni wykonali tuning w swoich samochodach, którymi do tej pory się poruszali. Rzeczywiście nie brakuje zwolenników ani przeciwników tuningu. Opinie także są bardzo rozbieżne na ten temat. Doskonale zdajemy sobie sprawę, ze wykonanie takiego tuningu nie zawsze może być korzystne dla nas i dla naszego samochodu. Przykładem może być tuning silnika, który bardzo często się wykonuje.

Samochód po takim tuningu rzeczywiście jest mocniejszy, szybszy, ale automatycznie zwiększa się w nim zużycia paliwa, szybciej też amortyzują się i zużywają wszystkie części, układy, a co za tym idzie, jesteśmy narażeni na częste naprawy i awarie naszego samochodu. Od wielu lat powszechną opinią jest, że zagadnienia tuningu są bardziej bliższe młodym osobom, które chcą wyróżniać się w tłumie i wyszaleć, zanim ustabilizują swoje życie. Trudno przecież wyobrazić sobie, ze podwozimy do szkoły czy też przedszkola nasze dzieci samochodem szybkim, którego sam widok budzi wiele kontrowersji, a przy tym jest niewygodny i nieprzystosowany do bezpiecznego przewożenia dzieci. Dla takich osób jedynie pozostają do dyspozycji modele rodzinnych samochodów. Bez względu na wszystko, nie warto zawsze kierować się tylko chęcią posiadania czegoś, co odróżnia się od reszty. Oczywiście nie wszystkie samochody po tuning wyglądają bardzo atrakcyjnie, niektóre zdecydowanie nie nadają się do tego by poddawać je takim zabiegom, lub co gorsza właściciele samochodu zdecydowanie przesadzili z tuningiem i tworzy nam się niezbyt ciekawy samochód. Niestety takie wykonanie tuning można podciągnąć pod tak zwany tuning wiejski. Jest to definicja bardzo obrazowa o wyraźnie dosyć określa gdzie jest miejsce tak wyglądających samochodów.

Co tak na prawdę urzeka ludzi w samochodach, które ewidentnie zostały poddane procesowi, jakim jest tuning? Prawdopodobnie jest kilka odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim są to zazwyczaj ludzie młodzi, albo na ogół interesujący się zagadnieniami motoryzacyjnymi. Jak wiadomo, młodzi ludzie lubią sie wyszaleć, dlatego dla nich jest to doskonała alternatywa, by swoje szaleństwo prezentować w formie samochodu po tuningu. Nie zawsze jest to z korzyścią dla nas, jako innych użytkowników w ruchu na drodze. Takie samochody, które zostały poddane tuningowi nie są do końca bezpieczne. Ich układy, które zostały zmienione nie funkcjonują już zgodnie ze swoim przeznaczeniem fabrycznym, a więc nie ma gwarancji, ze nie będą wpływały niekorzystnie na działanie całego mechanizmu samochodowego i stwarzały zagrożenia. Poza tym, na pewno ludzie, którzy pragną posiadać samochody po tuningu chcą w pewien sposób zaznaczać swoją indywidualność, odrębność, pokazać się z innej, bardziej szalonej strony w swoim środowisku.

Dla niektórych zaś, tuning to pasja motoryzacyjna. Pragną go wykonać w swoich samochodach, bo są ciekawi, w jaki sposób będzie to działało, czy da im to możliwości, na jakich im zależało. Być może osiągną swój cel, ale może to oczywiście odbić się negatywnie na funkcjonalności pojazdu. Nie wszystkie chwyty, jakie przy tuningu są wykonywane są tez dozwolone przez prawo o ruchu drogowym. Należy uważać żeby przypadkiem nie wejść w konflikt z tym prawem po źle wykonanym tuningu w samochodzie. Dotyczy to zwłaszcza elementów takich jak przyciemniane szyby czy zły wylot spalin. W tym pierwszym przypadku jesteśmy zagrożeniem na drodze ze względu na ograniczoną widoczność przez przyciemnione szyby, w drugim wypadku nasz samochód najprawdopodobniej będzie mocno hałasował, co również zapewne nie spodoba się stróżom prawa. Tak czy owak decydując się na tuning samochodu, musimy mieć świadomość że możemy mieć związane z tym problemy, jeżeli nie wykonamy go fachowo.

Wszystkim nam bardzo dobrze znane jest ogólne zagadnienie, jakim jest tuning samochodu. Nie wszyscy jednak wiemy, jak wielkie możliwości daje taki tuning. Zdarza się, że z normalnego samochodu można wykonać bardzo stylowy, dobry i szybki pojazd. Oczywiście taki tuning wiąże się ze stosunkowo dużymi nakładami finansowymi, z jakimi musimy się liczyć. Nie jest to jednak argument, który odstrasza amatorów tuningu. W naszym kraju bardzo modne stało się wykonywanie głównie tuningu zewnętrznego, który dotyczy bardziej wyglądu, niż jakości samochodu. Nie zawsze samochód po tuningu jest bardziej funkcjonalny i lepszy niż przedtem. Ale dla oryginalnego wyglądu warto jest czasami poświęcić trochę zalet naszego wozu. Tuning stał się też powszechny dzięki dostępności różnego rodzaju części dodatkowych i pomysłowości osób, które pasjonują się zagadnieniami motoryzacyjnymi. Wykonanie takiego tuningu bywa czasami bardzo czasochłonne i wymaga dużych zdolności w tej dziedzinie.

W Polsce powstały specjalne luby, które zrzeszają pasjonatów zajmujących się tą profesją. Wchodząc na specjalne strony internetowe mamy okazje podziwiać fotografie i krótkie recenzje z takich zlotów samochodów po tuningu. Bardzo wiele z tych modeli jest zupełnie nie do rozpoznania. Klasyczne modele pojazdów zostają w bardzo pomysłowy i specyficzny sposób zmodyfikowane. To bardzo przyjemny widok dostrzec tak wielkie zaangażowanie ludzi w swoją pasję motoryzacyjną. Rzadko dziś dbamy o pielęgnowanie swoich pasji. Bardzo wiele osób samodzielnie stara się przeprowadzić tuning własnego samochodu domowymi metodami. Oczywiście proste prace jak montaż spojlerów czy np. naklejenie aluminiowych listew jako obwódek okna nie wymaga konieczności wizyty w profesjonalnej firmie, jeżeli jednak planujemy wykonanie porządnego tuning to wówczas musimy się liczyć z dość dużymi kosztami, które będziemy musieli zostawić w firmie wykonującej tuning naszego samochodu. Jednak zapewne efekt nam wynagrodzi późniejsze niedogodności.

Dla wielu osób, szczególnie starszych i nieprzyzwyczajonych do rozmaitych innowacji, samochody po tuningu są bardzo dziwnym zjawiskiem, które uznają za złe. Nie do końca wszystko, co inne, nietypowe musi być złe. W przypadku samochodów po tuningu możemy dostrzegać pewne elementy pozytywne, które pomagają nam zrozumieć w ogóle istotę i potrzebę samego tuningowania samochodów. Dla nas, osób młodych nie jest czymś niezwykłym widok samochodu, który odróżnia się w jakikolwiek sposób. Każdy w zasadzie ma jakieś podświadome, ukryte pragnienie posiadania takiego samochodu. Niektóre z nich są naprawdę bardzo ładnie i precyzyjnie wykonane. Wykonać dobry tuning, który nie naruszy i nie uszkodzi różnych układów w naszym samochodzie jest bardzo trudno, natomiast należy się zastanowić, czy taki tuning jest nam na prawdę konieczny.

Czasami mimo tego, że tuning samochodu jest naszym marzeniem, nie możemy go wykonać z przyczyn zupełnie praktycznych. Posiadając rodzinę nie możemy samochodu dostosowywać wyłącznie do swoich potrzeb, naruszać przy tym układów i w dodatku narażać na niebezpieczeństwo swoje dzieci, które przewozilibyśmy samochodem, za który nie możemy być w stu procentach pewni , że jest sprawny. Nie oszukując nikogo, należy wspomnieć o tym, ze każdy zabieg tuningowy to ingerencja w fabrycznie wykonany sprzęt, który traci jakąkolwiek gwarancję. Warto, więc wcześniej zastanowić się, czy tuning to gra warta sieczki. Chyba, ze potraktujemy to, jako wyłącznie swoje hobby związane z motoryzacją. Oczywiście nie można oczekiwaćże tuning nie pozostawi ślad, nawet w sytuacji gdybyśmy kiedyś chieli się pozbyć elementów ,które teraz nam się podobają. Dlatego też sprawę wykonania tuning musimy gruntowanie przemyśleć. Również pamiętajmy ze dokonując tuning na silniku naszego samochodu, może się zdarzyć że stracimy gwarancję, ponieważ jest to niedozwolona ingerencja. Jednak obecnie wiele firm oferuje chip tuning wykonywany całkiem bezpiecznie i generalnie jednak nie musimy się obawiać.

Tuning to nic innego jak przerabianie i zmiana wyglądu i niektórych funkcji samochodu. Takiego rodzaju zabiegów dokonuje się zazwyczaj nie w związku z potrzeba renowacji samochodu, ale bardziej z powodu własnego widzi mi się. Nie wszyscy popierają pomysły, jakie proponują nam amatorzy i pasjonaci wykonywania Tuningów samochodowych. Wszystko zależne jest od tego, czy dany tuning bardzo rzuca się w oczy, czy jest to tylko drobna przeróbka, podrasowanie samochodu. Czasami nawet panie bardzo opowiadają się za pomysłem wykonania tuningu w swoich ukochanych samochodach. Jest to rodzaj tuningu dostosowany do gustu kobiecego i takie właśnie autka wyglądają wtedy bardzo stylowo, czasami nawet można rzec, że uroczo. Większość samochodów po wykonaniu tuningu nabywa dodatkowe funkcje, ale też traci pewne zalety.

Nie zawsze tuning pozostaje obojętny dla funkcjonowania poszczególnych układów w samochodzie. Ingerując w jakąś fabrycznie zamontowaną część lub układ sprzętu przestajemy mieć gwarancję, że będzie ona tak funkcjonowała jak do tej pory. Może się zdarzyć, że będzie stwarzała jakieś zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika pojazdu. Nawet najmniejsze, minimalne zagrożenie trzeba za wszelką cenę eliminować. Nie warto z powodu wykonanego tuningu narażać siebie i swoich bliskich narażać na utratę zdrowia lub życia. Wszystko powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku. Tuning jest rzeczą bardzo odpowiedzialna i mogą go wykonywać osoby wyłącznie uprawnione w sposób jak najbardziej profesjonalny. Pamiętajmy, że tuning nie jest tylko i wyłącznie domenę mężczyzn, są spcjalne oferty tuningowania samochodu aby dostosować jego wygląd jak i potrzeby dla płci pięknej. Oczywiście taki samochód będzie wyglądał całkowicie inaczej, jednak wiadomo, że kobiety mają zupełnie inne spojrzenie na świat. Zupełnie co innego się będzie liczyło w przypadku tuningowania samochodu przez kobietęa co innego gdy tuning wykonywany jest dla mężczyzny. Zupełnie tak samo jak w przypadku urządzania salonu w domu.

Next Page »