Zmień swoje auto nie do poznania!

Czy potrzebny jest w Polsce ustawowy obowiązek jazdy na zimowych oponach w zimie?

Tylko w nielicznych europejskich krajach nie istnieją uregulowania prawne dotyczące obowiązku wymiany opon letnich na zimowe. Jednym z takich państw jest Polska. Jednak już niedługo może się to zmienić – posłanka Platformy Obywatelskiej, Beata Małecka-Libera, złożyła Interpelację w Ministerstwie Infrastruktury. Uważa, iż zima 2011 roku była ostatnią, podczas której kierowcy mogli poruszać się pojazdami wyposażonymi w opony letnie. Co więcej, także opozycja popiera ten pomysł i nie zapowiada sprzeciwu w tej sprawie podczas głosowania w sejmie. Także policja wypowiada się przychylnie wobec tej reformy, ponieważ ma świadomość, iż wiele wypadków na polskich drogach spowodowanych jest niewłaściwym doborem ogumienia do warunków pogodowych.

Sytuacja w innych krajach europejskich jest różna. Kraje takie jak Wielka Brytania, Portugalia, Francja, Bułgaria czy Belgia także nie posiadają regulacji prawnych, które nakazywałyby wymianę opon na zimowe. W Niemczech istnieje ustawa, która mówi o konieczności dostosowania opon do warunków drogowych. Słowenia, Łotwa czy Szwecja to państwa, w których dokładnie określony jest termin, w którym należy posiadać zimowe ogumienie. Natomiast w Stanach Zjednoczonych nie istnieje prawo, które nakazywałoby kierowcom zmianę opon – panujący tam klimat sprawia, iż zimy są łagodne i krótkie, a także dość przewidywalne. Dlatego większość kierowców używa opon całorocznych.

W Polsce, ze względu na srogie zimy, powinno się stosować opony zimowe. Zbudowane są z innej mieszanki, a także posiadają specjalną charakterystyczną budowę, która umożliwia odprowadzanie wody spod kół i lepszą przyczepność do jezdni. Co więcej, takie ogumienie skraca drogę hamowania. Każdy kierowca dbający o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo opony zimowe ułatwiają poruszanie się po polskich drogach kiedy nawierzchnia pokryta jest śniegiem czy lodem. Klimat panujący w Polsce i duża ilość wypadków w okresie zimowym sprawia, iż wprowadzenie w kraju prawa nakładającego obowiązek jazdy na oponach zimowych staje się coraz bardziej możliwe.