Zmień swoje auto nie do poznania!


Tylko w nielicznych europejskich krajach nie istnieją uregulowania prawne dotyczące obowiązku wymiany opon letnich na zimowe. Jednym z takich państw jest Polska. Jednak już niedługo może się to zmienić – posłanka Platformy Obywatelskiej, Beata Małecka-Libera, złożyła Interpelację w Ministerstwie Infrastruktury. Uważa, iż zima 2011 roku była ostatnią, podczas której kierowcy mogli poruszać się pojazdami wyposażonymi w opony letnie. Co więcej, także opozycja popiera ten pomysł i nie zapowiada sprzeciwu w tej sprawie podczas głosowania w sejmie. Także policja wypowiada się przychylnie wobec tej reformy, ponieważ ma świadomość, iż wiele wypadków na polskich drogach spowodowanych jest niewłaściwym doborem ogumienia do warunków pogodowych.

Sytuacja w innych krajach europejskich jest różna. Kraje takie jak Wielka Brytania, Portugalia, Francja, Bułgaria czy Belgia także nie posiadają regulacji prawnych, które nakazywałyby wymianę opon na zimowe. W Niemczech istnieje ustawa, która mówi o konieczności dostosowania opon do warunków drogowych. Słowenia, Łotwa czy Szwecja to państwa, w których dokładnie określony jest termin, w którym należy posiadać zimowe ogumienie. Natomiast w Stanach Zjednoczonych nie istnieje prawo, które nakazywałoby kierowcom zmianę opon – panujący tam klimat sprawia, iż zimy są łagodne i krótkie, a także dość przewidywalne. Dlatego większość kierowców używa opon całorocznych.

W Polsce, ze względu na srogie zimy, powinno się stosować opony zimowe. Zbudowane są z innej mieszanki, a także posiadają specjalną charakterystyczną budowę, która umożliwia odprowadzanie wody spod kół i lepszą przyczepność do jezdni. Co więcej, takie ogumienie skraca drogę hamowania. Każdy kierowca dbający o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo opony zimowe ułatwiają poruszanie się po polskich drogach kiedy nawierzchnia pokryta jest śniegiem czy lodem. Klimat panujący w Polsce i duża ilość wypadków w okresie zimowym sprawia, iż wprowadzenie w kraju prawa nakładającego obowiązek jazdy na oponach zimowych staje się coraz bardziej możliwe.

Wszystko, czego oczekujemy zazwyczaj od naszych samochodów to przede wszystkim funkcjonalności, przestrzeni, optymalnego spalania paliwa, dobrego stanu technicznego. Są jednak przypadki, kiedy ludzie uważają, ze standardy dotyczące klasycznych samochodów, modeli im nie wystarczają. Wtedy też starają się o tuning dla swoich samochodów. Jest to rozwiązanie, które jednak nie zawsze bardziej usprawnia samochodów. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób taki tuning zostanie wykonany, do jakich układów zastosuje się ulepszenia. Czasami samochody po tuningu zmniejszają swoja sprawność. Nierzadko zdarza się też, ze taki tuning może niekorzystnie wpłynąć na zużycie paliwa przez pojazd, który może go po prostu potrzebować więcej niż dotychczas na tej samej trasie. Zwolennicy samochodów po tuningu to na ogół ludzie młodzi, którzy bardzo pragną, aby ich samochody wyróżniały się spośród innych czymś szczególnym. Tuning może nie zawsze oznaczać zmianę wizerunku zewnętrznego samochodu.

To, co znajduje się pod maską też bardzo często może zostać poddane zabiegom tuningu, który może udoskonalić zalety samochodu, lub też wręcz dołożyć do niego wad, co zostało już wcześniej wspomniane. Dodatkowo, jeśli chodzi o kwestie tuningu w samochodach, należy zaznaczyć, ze takie zabiegi nie należą do najtańszych. Potrzeba czasami bardzo dużych nakładów finansowych, by przeprowadzić tuning, który sobie założyliśmy pierwotnie w swoich planach. Mimo wszystko nie odstrasza to amatorów wykonujących tuning samochodów. Każdy kto kiedykolwiek tuningował swój samochód, doskonale wie jak wiele to daje przyjemności oraz jaki wspaniałe efekty potem osiągamy, generalnie jest to świetne zajęcie i niemalże na pewno będziemy bardzo zadowoleni z efektów jakie uzyskamy po wyjeździe z warsztatu wykonującego nam tuning. Oczywiście bardzo wiele prostych prac możemy wykonać samodzielnie, na portalach aukcyjnych znjdziemy wiele ciekawych dodatków, które skutecznie sprawią że nasz samochód będzie o wiele ładniejszy.

Każdy z nas marzył w swoich młodzieńczych latach o samochodzie szybkim, o oryginalnym wyglądzie, który wyróżniałby się w tłumie innych aut na ulicach. Takie marzenia wielu z nas udało się zrealizować. Niektórzy zakupili sobie takie właśnie gotowe, wcześniej przerobione samochody, inni wykonali tuning w swoich samochodach, którymi do tej pory się poruszali. Rzeczywiście nie brakuje zwolenników ani przeciwników tuningu. Opinie także są bardzo rozbieżne na ten temat. Doskonale zdajemy sobie sprawę, ze wykonanie takiego tuningu nie zawsze może być korzystne dla nas i dla naszego samochodu. Przykładem może być tuning silnika, który bardzo często się wykonuje.

Samochód po takim tuningu rzeczywiście jest mocniejszy, szybszy, ale automatycznie zwiększa się w nim zużycia paliwa, szybciej też amortyzują się i zużywają wszystkie części, układy, a co za tym idzie, jesteśmy narażeni na częste naprawy i awarie naszego samochodu. Od wielu lat powszechną opinią jest, że zagadnienia tuningu są bardziej bliższe młodym osobom, które chcą wyróżniać się w tłumie i wyszaleć, zanim ustabilizują swoje życie. Trudno przecież wyobrazić sobie, ze podwozimy do szkoły czy też przedszkola nasze dzieci samochodem szybkim, którego sam widok budzi wiele kontrowersji, a przy tym jest niewygodny i nieprzystosowany do bezpiecznego przewożenia dzieci. Dla takich osób jedynie pozostają do dyspozycji modele rodzinnych samochodów. Bez względu na wszystko, nie warto zawsze kierować się tylko chęcią posiadania czegoś, co odróżnia się od reszty. Oczywiście nie wszystkie samochody po tuning wyglądają bardzo atrakcyjnie, niektóre zdecydowanie nie nadają się do tego by poddawać je takim zabiegom, lub co gorsza właściciele samochodu zdecydowanie przesadzili z tuningiem i tworzy nam się niezbyt ciekawy samochód. Niestety takie wykonanie tuning można podciągnąć pod tak zwany tuning wiejski. Jest to definicja bardzo obrazowa o wyraźnie dosyć określa gdzie jest miejsce tak wyglądających samochodów.

Co tak na prawdę urzeka ludzi w samochodach, które ewidentnie zostały poddane procesowi, jakim jest tuning? Prawdopodobnie jest kilka odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim są to zazwyczaj ludzie młodzi, albo na ogół interesujący się zagadnieniami motoryzacyjnymi. Jak wiadomo, młodzi ludzie lubią sie wyszaleć, dlatego dla nich jest to doskonała alternatywa, by swoje szaleństwo prezentować w formie samochodu po tuningu. Nie zawsze jest to z korzyścią dla nas, jako innych użytkowników w ruchu na drodze. Takie samochody, które zostały poddane tuningowi nie są do końca bezpieczne. Ich układy, które zostały zmienione nie funkcjonują już zgodnie ze swoim przeznaczeniem fabrycznym, a więc nie ma gwarancji, ze nie będą wpływały niekorzystnie na działanie całego mechanizmu samochodowego i stwarzały zagrożenia. Poza tym, na pewno ludzie, którzy pragną posiadać samochody po tuningu chcą w pewien sposób zaznaczać swoją indywidualność, odrębność, pokazać się z innej, bardziej szalonej strony w swoim środowisku.

Dla niektórych zaś, tuning to pasja motoryzacyjna. Pragną go wykonać w swoich samochodach, bo są ciekawi, w jaki sposób będzie to działało, czy da im to możliwości, na jakich im zależało. Być może osiągną swój cel, ale może to oczywiście odbić się negatywnie na funkcjonalności pojazdu. Nie wszystkie chwyty, jakie przy tuningu są wykonywane są tez dozwolone przez prawo o ruchu drogowym. Należy uważać żeby przypadkiem nie wejść w konflikt z tym prawem po źle wykonanym tuningu w samochodzie. Dotyczy to zwłaszcza elementów takich jak przyciemniane szyby czy zły wylot spalin. W tym pierwszym przypadku jesteśmy zagrożeniem na drodze ze względu na ograniczoną widoczność przez przyciemnione szyby, w drugim wypadku nasz samochód najprawdopodobniej będzie mocno hałasował, co również zapewne nie spodoba się stróżom prawa. Tak czy owak decydując się na tuning samochodu, musimy mieć świadomość że możemy mieć związane z tym problemy, jeżeli nie wykonamy go fachowo.

Wszystkim nam bardzo dobrze znane jest ogólne zagadnienie, jakim jest tuning samochodu. Nie wszyscy jednak wiemy, jak wielkie możliwości daje taki tuning. Zdarza się, że z normalnego samochodu można wykonać bardzo stylowy, dobry i szybki pojazd. Oczywiście taki tuning wiąże się ze stosunkowo dużymi nakładami finansowymi, z jakimi musimy się liczyć. Nie jest to jednak argument, który odstrasza amatorów tuningu. W naszym kraju bardzo modne stało się wykonywanie głównie tuningu zewnętrznego, który dotyczy bardziej wyglądu, niż jakości samochodu. Nie zawsze samochód po tuningu jest bardziej funkcjonalny i lepszy niż przedtem. Ale dla oryginalnego wyglądu warto jest czasami poświęcić trochę zalet naszego wozu. Tuning stał się też powszechny dzięki dostępności różnego rodzaju części dodatkowych i pomysłowości osób, które pasjonują się zagadnieniami motoryzacyjnymi. Wykonanie takiego tuningu bywa czasami bardzo czasochłonne i wymaga dużych zdolności w tej dziedzinie.

W Polsce powstały specjalne luby, które zrzeszają pasjonatów zajmujących się tą profesją. Wchodząc na specjalne strony internetowe mamy okazje podziwiać fotografie i krótkie recenzje z takich zlotów samochodów po tuningu. Bardzo wiele z tych modeli jest zupełnie nie do rozpoznania. Klasyczne modele pojazdów zostają w bardzo pomysłowy i specyficzny sposób zmodyfikowane. To bardzo przyjemny widok dostrzec tak wielkie zaangażowanie ludzi w swoją pasję motoryzacyjną. Rzadko dziś dbamy o pielęgnowanie swoich pasji. Bardzo wiele osób samodzielnie stara się przeprowadzić tuning własnego samochodu domowymi metodami. Oczywiście proste prace jak montaż spojlerów czy np. naklejenie aluminiowych listew jako obwódek okna nie wymaga konieczności wizyty w profesjonalnej firmie, jeżeli jednak planujemy wykonanie porządnego tuning to wówczas musimy się liczyć z dość dużymi kosztami, które będziemy musieli zostawić w firmie wykonującej tuning naszego samochodu. Jednak zapewne efekt nam wynagrodzi późniejsze niedogodności.

Next Page »